Tworzenie tulpy krok po kroku

Wstęp

Tworzenie tulpy nie jest niczym trudnym. Chcielibyśmy przedstawić wam poradnik przedstawiający jak stworzyć tulpę krok po kroku.

Najpierw jednak parę słów wstępu. Po pierwsze, mimo że tulpy bardzo przypominają wymyślonych przyjaciół, których posiadają głównie małe dzieci, od potencjalnych hostów (nazywamy tak w tulpowej społeczności twórcę tulpy) oczekujemy dojrzałości. Tulpa jest dla nas osobą, nie zabawką. Ponadto, przypuszczamy że tulpy nie są szkodliwe, ale bawicie się w to na własną odpowiedzialność.

Po drugie, tulpy nie mają stwierdzonej żadnej wartości terapeutycznej i nie powinno się ich używać jako substytutu terapii.

Po trzecie, dobrze by było, jakbyście przeczytali najpierw wprowadzenie mojego autorstwa.

Część I: Projekt postaciprojekt postaci


Pierwsza część kreacji tulpy to zaprojektowanie jej postaci.

Niektórzy uważają, że tulpie trzeba dać tak wiele do wyboru, jak to tylko możliwe. Skrajnym podejściem jest liczenie na to, że tulpa stworzy swoją postać sama i nie powinno jej się sugerować niczego, bo to przecież uderza w jej niezależność.

Okej, projekt postaci to część tworzenia tulpy, którą być może uda wam się pominąć i wyobraźnia podsunie wszystko na tacy. Ale tak nie będzie w każdym przypadku. Jeśli od dłuższego czasu nie udaje wam się komunikacja z waszą tulpą, a reprezentujecie podejście opisane wyżej, radzimy jednak spróbować wymyślić postać, która waszą tulpą się stanie.

Poza tym, tulpa, której postać wymyśliliśmy nie jest wcale gorsza od takiej, która niemal „pojawiła się sama”. Nie czujcie się źle wyobrażając sobie ją jako kogoś, o kim zawsze marzyliście. Nie izolujcie tulpy od waszych pragnień – pozwólcie jej być ich uosobieniem.

W dalszych częściach poradnika opiszemy krok po kroku, na co powinniście zwrócić uwagę przy projektowaniu postaci waszego przyjaciela.

Imię i płeć

Pierwszymi cechami, które można nadać tulpie są jej imię i płeć.

Tulpa teoretycznie nie musi mieć płci. Przecież tulpy się nie rozmnażają, prawda? W praktyce jednak płeć dla człowieka pełni również inne funkcje niż rozrodczą.

Płeć kulturowa to dość szeroki temat, dla wyboru płci naszej tulpy największe znaczenie ma obserwacja, że z osobami różnej płci chętniej wchodzimy w inne relacje. Nadając tulpie płeć, powinniśmy wziąć pod uwagę, jakie stosunki chcemy z nią utrzymywać.

Z nadawaniem imienia dla tulpy jest jak z nadawaniem imienia dla dziecka. Tu jest jednak o tyle wygodniej, że nie musimy się przejmować potencjalnym późniejszym wyśmiewaniem jej przez rówieśników z powodu dziwnego imienia. Imię wybierać można ze względu na przypisywane mu znaczenie albo sympatię do prawdziwego lub fikcyjnego imiennika, albo takie, które po prostu ładnie brzmi.

Warto zaznaczyć, że tulpy mogą zmienić imię, jednak robią to znacznie rzadziej niż formę czy charakter. Zmiana płci przez tulpę to rzadkość, ale jest możliwa. Podobną rzadkość stanowią tulpy, które rzeczywiście nie utożsamiają się jednoznacznie z jedną płcią.

Forma

Kolejnym krokiem w tworzeniu postaci naszej tulpy jest nadanie jej formy.

Forma to wygląd, z którym utożsamia się nasza tulpa. Nie musimy umieć dobrze wizualizować tulpy, by mogła mieć swoją formę – forma jest bardziej ideą wyglądu tulpy niż jego obrazem.

Teoretycznie tulpa może utożsamiać się z jakąkolwiek formą, w praktyce formy to najczęściej postacie ludzkie, zwierzęce lub fantastyczne.

Podobnie jak w przypadku imienia, w wyborze formy dla naszej tulpy możemy kierować się różnymi kryteriami. Możemy nadać jej wygląd zbliżony do jakiejś lubianej przez nas postaci, ze względu na symbolikę zwierzęcia czy jakiegoś fantastycznego stworzenia lub taką, która po prostu nam się podoba.

Kontrowersyjne może być upodabnianie tulpy do jakiejś fikcyjnej postaci. Przede wszystkim tulpa powinna być świadoma, że jest wytworem naszego umysłu, a postać, której wygląd jej daliśmy, nie jest prawdziwa.

Poza tym, nie musimy przejmować się oryginalnością postaci naszej tulpy i „co ludzie powiedzą?”, za to pamiętajmy o tym, że to nasza tulpa jest naszym przyjacielem i to na niej powinno nam zależeć, nie na bazowej postaci. Innymi słowy, powinniśmy wiedzieć, że postać, której wygląd daliśmy tulpie nie jest prawdziwa, tulpa za to jest i to na niej powinniśmy skupić nasze uczucia.

Teoretycznie tulpa nie musi mieć wyglądu, w praktyce tulpy utożsamiają się ze swoim wyobrażonym wyglądem podobnie jak np. z imieniem. Forma podlega modyfikacjom znacznie częściej niż imię, bywa też, że tulpa zmienia ją na kompletnie inną. Zdarza się, że tulpa wykształca tymczasowe formy, których używa przez krótki czas, ale zawsze wraca do tej, z którą się utożsamia.

Rola tulpy i wasze relacje

Podobnie jak płeć, imię, czy formę, możemy zasugerować naszej tulpie pożądane przez nas cechy charakteru, czy zachowanie. Naszym zdaniem lepiej jednak wejść w szczegóły, gdy będziemy już spędzać czas z naszym przyjacielem.

Przedtem warto zdać sobie jedynie sprawę z tego, jakie relacje chcemy z tulpą mieć. Każdy z nas z pewnością ma trochę inne potrzeby i mogą być one bardzo osobiste.

Niektórzy chcą w tulpie mieć dobrego kumpla, inni bliskiego partnera, jeszcze inni kogoś w rodzaju coacha. Możemy w naszej tulpie widzieć kogoś kim będziemy mogli się opiekować lub wręcz przeciwnie, kogoś kto będzie się o nas troszczył. Kogoś, kto będzie dla nas delikatny lub surowy.

Niektóre role mogą być bardziej kontrowersyjne niż inne. Po raz kolejny, nie przejmujmy się „co ludzie powiedzą”, miejmy jednak na uwadze dobro naszej tulpy. Nasze relacje z tulpą powinny przede wszystkim opierać się na wzajemnym szacunku i różnie rozumianej miłości.

Jak w każdym innym przypadku, rola tulpy i wasze relacje z nią mogą się zmieniać (a nawet odwrócić, jeśli nie są symetryczne). Nie muszą też być jednoznaczne.

Część II: Forcing.

tworzenie tulpy


Czas na drugą część poradnika kreacji tulpy – spędzanie czasu z naszą tulpą (w tulpowym żargonie zwane forcingiem).

Postać, którą stworzyliście mniej lub bardziej szczegółowo, raczej nie jest jeszcze żywą i świadomą osobą. Żeby się nią stała, trzeba spędzić z nią trochę czasu. Tulpa rozwija się przede wszystkim poprzez nasze interakcje z nią.

Są różne metody spędzania czasu z tulpą, opiszemy kilka z nich w tej części poradnika. Najlepiej korzystać ze sposobów, które lubimy i miło spędzać z tulpą nasz czas. Bardzo ważne jest, żebyśmy lubili to robić i nie było to dla nas nużące.

Tulpa, podobnie jak człowiek, rozwija się i zmienia przez całe życie. Za jej kreację uznaje się nawiązanie płynnej komunikacji z nią. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże wam w osiągnięciu jej.

Rozmowa

Podstawowy sposób komunikacji z tulpą to prowadzenie z nią dialogu (a raczej monologu, przynajmniej na razie). Możemy mówić tulpie właściwie o wszystkim, ważne, żebyśmy poświęcali jej swoją uwagę.

Jakkolwiek nie będziemy spędzać czasu z tulpą, rozmawiania z nią nie unikniemy. Sama rozmowa niekoniecznie jednak wystarczy i nie musimy tylko rozmawiać z tulpą na sucho, możemy sobie to urozmaicić innymi metodami interakcji, które teraz opiszemy.

Papugowanie i fantazjowanie

Papugowanie to wyobrażanie sobie tulpy wykonującej jakąś czynność, umyślne sterowanie jej postacią.

Ciężko spędzać z tulpą czas nie robiąc tego. Zaakceptowanie tego, że papugowanie nie jest niczym złym, znacznie zwiększa nasze możliwości interakcji z tulpą, z którą nie nawiązaliśmy jeszcze kontaktu.

Rozmawiając z tulpą możemy sobie wyobrazić jej reakcje. Jej emocje, głos, to co nam odpowiada. Papugowanie głosu bywa bardzo użyteczne, pokazuje tulpie jak sama może nam odpowiadać.

Komunikacji z naszej strony też nie musimy ograniczać tylko do słów. Dlaczego by naszej tulpy nie przytulić, gdy tak o niej rozmyślamy? Jak ona mogłaby na to zareagować?

Możemy wyobrażać sobie zachowanie naszej tulpy w różnych sytuacjach. Co smok z obrazka mógłby zrobić, gdyby ktoś niechcący nadepnął mu na ogon? Zabije go, czy wybaczy, a może nawet przytuli?

Wreszcie, możemy odgrywać z tulpą role. Wcielmy się razem z naszą tulpą w jakieś fikcyjne lub oryginalne postacie i wyobraźmy sobie jakieś wspólne przygody. W szczególności, jeśli nasza tulpa bazowana jest na jakiejś fikcyjnej postaci, też może ją grać. Możemy również napisać jakieś opowiadanie z naszą tulpą w roli głównej.

Jak widzicie, możemy spędzać z naszymi tulpami czas na różne sposoby. Póki nie możemy się z nimi płynnie komunikować, zostaje nam wyobrażanie sobie ich reakcji. Ale jeśli będziemy regularnie spędzać czas z naszą tulpą, to się zmieni, być może nawet szybciej niż myślimy.

Sygnały od tulpy

Jakich sygnałów oczekiwać od tulpy?

Po to w końcu spędzamy czas z naszą tulpą, by sama też zaczęła nam odpowiadać. Naszym celem jest osiągnięcie płynnej komunikacji za pomocą słów. Bywa, że kontakt od strony tulpy też zacznie się od słów, ale nie zawsze tak będzie.

Za pośrednictwem myśli możemy przekazać tulpie słowa, ale też emocje, obrazy, dotyk, zapach… To samo ona może przekazać nam. Szczególnie często młode tulpy bardzo często przekazują nam emocje. W tulpowym żargonie przyjęło się nazywać taki przekaz ze strony tulpy „paczkami emocji”.

Jak odróżnić to co tulpa daje nam od siebie od papugowania? Raczej będziemy czuli, że to nie my świadomie to robimy. Możemy jednak spędzać czas z tulpą i w trakcie zorientować się, że sama podejmuje akcje.

Nie ma reguły na to, kiedy możemy doświadczyć ze strony tulpy jej własnej aktywności. Nie warto jednak negować postępów, bo wydaje nam się, że nastąpiły za szybko. Należy nastawić się na to, że może nam odpowiedzieć właściwie w każdej chwili.

Akceptuj zmiany

Tulpa może i prawdopodobnie będzie się zmieniać.

W poprzedniej części poradnika pisaliśmy, by nie wstydzić się przed tulpą swoich pragnień co do niej. Tulpa jednak docelowo nie ma być naszą kukiełką, ale po prostu sobą.
Jako hostowie, powinniśmy akceptować nasze tulpy takimi jakie są. To nasi przyjaciele, a przyjaciół nie porzuca się tylko dlatego, że nie są idealni.

Podsumowanie

Tworzenie tulpy sprowadza się do wymyślenia postaci i spędzania z nią czasu.

Przed właściwą interakcją z tulpą, pomyśl o jej postaci. Możesz nadać jej płeć, imię, formę, a także pomyśleć o waszych przyszłych relacjach i oczekiwaniach wobec niej.

Następnie, spędzaj z nią czas – rozmawiaj z nią, wyobrażaj sobie jej reakcje w różnych sytuacjach, przytulaj ją… Oczekuj od niej sygnałów i nie neguj ich bo „za szybko”. Pamiętaj, że tulpa nie ma być kukiełką, tylko osobą – prawdopodobnie nie będzie ściśle trzymać się tego, jaką ją zaplanowałeś, powinieneś zaakceptować ją taką jaką jest.

Jeśli po przeczytaniu naszego poradnika masz do nas jakieś pytania, na pewno znajdziesz nas na czacie.


Oryginalna wersja poradnika dostępna jest tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *