Słowniczek

Tulpowy żargon dla początkujących

Dysocjacja
Doświadczenie odcięcia się np. od siebie, swojego ciała, zewnętrzenego świata. Dla wielu ludzi doświadczenie dysocjacji jest mechanizmem obronnym w reakcji na traumatyczne przeżycia, ale czasami ludzie celowo wprowadzają się w dysocjacyjny trans.1 Przykładem celowej dysocjacji są właśnie nasze doświadczenia z tulpami, nasze wrażenie, że wypowiedzi tulpy należą do niej, a nie do nas.
Forcing
Spędzanie czasu z tulpą. Dość niefortunne określenie, kojarzy się ze zmuszaniem, ale możecie od czasu do czasu się na nie natknąć. Jest jednak proste i krótkie, może dlatego się przyjęło. Czasami ludzie wyróżniają forcing pasywny (gdy spędzasz czas z tulpą przy okazji, np. rozmawiasz z nią grając w grę) i aktywny (kiedy jest to główna czynność, np. gdy rozmawiasz z tulpą leżąc w łóżku i nic cię nie rozprasza).
Forma
Wygląd z którym tulpa się utożsamia. Bardziej w konteście idei niż obrazu, który potrafimy w głowie wizualizować. Tulpa może mieć wiele form, np. czasami przyjmować formę człowieka, a czasami smoka.
Front
Niektórzy mówią, że podczas zamiany tulpa jest na froncie, a host schodzi z frontu. W przypadku przejęcia, tulpa jest na froncie razem z hostem. To metaforyczna interpretacja kontroli/zamiany, nie polecam traktować tego dosłownie.
Host
Osoba, która ma tulpę. A dla osób, u których dysocjacja zaszła trochę za daleko - obecna główna tożsamość, niekoniecznie oryginalna.
NPC
Niektórzy mówią tak na postacie, z którymi wchodzą w interakcje (głównie w kontekście WL), odizolowane od świata zewnętrznego.
Nakładanie
Umiejscowienie tulpy na tle rzeczywistego świata i/lub wykorzystywanie zmysłów do interakcji z nią. Np. możesz wyobrażać sobie, że twoja tulpa siedzi na biurku albo tulić poduszkę wyobrażając sobie, że ją tulisz. Dawniej o nakładaniu mówiło się przede wszystkim w kontekście wizualizacji tulpy na tle rzeczywistego świata.
Papugowanie
Świadome wyobrażanie sobie wypowiedzi tulpy. Niektórzy TJW uważają, że nie powinno się papugować, bo to godzi w niezależność tulpy jako osoby i pozbawia ją Rozumu i Godności Człowieka.
Proxing
Sytuacja w której tulpa wchodzi w interakcje z innymi osobami na czacie, gdy przepisujesz tam jej wypowiedzi.
Przejęcie
Sytuacja w której czujesz, że tulpa jest odpowiedzialna za czynności, które wykonujesz, a ty to obserwujesz. Przejęcie można interpretować w kontekście dysocjacji, przede wszystkim depersonalizacji.
Wonderland/WL
Niektórzy lubią wyobrażać sobie interakcje z tulpą na tle fikcyjnego świata. Taki świat nazywamy wonderlandem (w skrócie WL).
Tulpa Justice Warrior/TJW
Tulpofanatyk, osoba, która walcząc o prawa fikcyjnych postaci w cudzych głowach ośmiesza tulpową społeczność. TJW powie ci, że wycofując się z tulpowania zabijasz drugą osobę, a papugując kontrolujesz jej umysł. TJW upewni się, że zanim zaczniesz przygodę z tulpowaniem, będziesz wiedział, że tulpa w przyszłości może chcieć sie z tobą zamieniać by móc prowadzić własne życie (a jeśli nie będzie chciała, to jest marionetką, a nie prawdziwą tulpą). Ty oczywiście jesteś zobowiązany jej na to pozwolić, bo tulpa z założenia ma mieć pełną swobodę.
Zamiana
Sytuacja w której przyjmujesz tożsamość tulpy i myślisz jako ona. Zamianę można interpretować w kontekście dysocjacji, przede wszyskim alteracji tożsamości.
comments powered by Disqus