Słowniczek

Przydatne pojęcia

Pojęcia z tulpowego żargonu, które mogą się wam przydać.

Forcing

Forcing to po prostu poświęcanie czasu tulpie. Nieco niefortunne określenie (z ang. force – zmuszać się), ale wciąż bywa używane przez tulpiaków. Dawniej wyróżniano jeszcze dwa rodzaje forcingu:

  • Forcing aktywny – skupianie się tylko i wyłącznie na tulpie
  • Forcing pasywny – rozmawianie z tulpą podczas wykonywania innych czynności
Forma

Forma to nic innego jak wyobrażony wygląd, z którym utożsamia się nasza tulpa. Może być czymkolwiek, najczęstsze formy tulp to postaci ludzi, zwierząt i stworzeń fantastycznych. Warto zaznaczyć, że forma jest bardziej ideą wyglądu tulpy niż jego obrazem, nie musi uwzględniać detali.

Front

Są dwa konteksty w których o tulpie mówi się, że jest na froncie:

  • gdy jest aktywna i wchodzi z nami w interakcje. Nie jest na froncie, gdy nie jest aktywna, „śpi”.
  • czasami mówi się też, że normalnie tulpa jest z tyłu, a host na froncie, natomiast podczas zamiany jest odwrotnie.
Host

Twórca tulpy.

Kontrola i zamiana

Kontrola jest stanem, w którym mamy wrażenie, że tulpa może wykonywać czynności używając naszego ciała. Wbrew pozorom to dość często praktykowana (choć „nieobowiązkowa”) umiejętność tulp i często nie wymaga wiele wysiłku do osiągnięcia.

Zamiana jest stanem, w którym tulpa staje się na jakiś czas główną osobą w naszym ciele, a my schodzimy na bok.

Lektor, Myślogłos

Lektor to głos, który słyszymy w myślach, gdy czytamy (stąd nazwa) lub gadamy do siebie. Podstawowy sposób komunikacji z tulpą to właśnie rozmowa przy użyciu głosu lektora.

Nakładanie

Technika celowego wywoływania omamów (wzrokowych, słuchowych, dotykowych…) w celu postrzegania tulpy na tle obrazu odbieranego zmysłami.

Narracja

Metoda forcingu, polegająca na monologu na dowolny temat, którego odbiorcą jest tulpa. Stosowany zazwyczaj gdy tulpa jest jeszcze zbyt słabo rozwinięta, by mogła komunikować się z hostem.

Paczka emocji

Jeszcze przed osiągnięciem komunikacji słownej możemy poczuć odczuwane przez tulpę emocje. Taki sposób komunikacji nazywamy paczkami emocji.

Papugowanie

Papugowanie to sterowanie tulpą. Wyobrażanie sobie jak i co mówi, robi, jak się zachowuje. Papugowanie stosuje się w kreacji tulpy, ale także w celu opanowania bardziej zaawansowanych tulpowych technik.

Proxing

Metoda interakcji tulpy ze światem zewnętrznym, polegająca na tym, że tulpa dyktuje nam co mamy pisać/mówić.

Wonderland

Wyobrażone miejsce, w którym można wchodzić w interakcje z tulpą.

Wymyślony przyjaciel

Wyobrażona postać, która wydaje się w jakiś sposób „żyć” i możemy z nią wchodzić w interakcje. Naturalnych wymyślonych przyjaciół mają często małe dzieci. Tulpę można uznać za coś w rodzaju wymyślonego przyjaciela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *