Tworzenie tulpy

A gdyby tak swoją ulubioną postać (możemy również stworzyć oryginalną lub składać ją z kilku różnych) wyobrażać sobie w różnych sytuacjach? Przytulać ją w myślach? Wielu z nas pewnie to kiedyś robiło. A może spróbować z nią rozmawiać? Pokazać jej nasz świat, dzielić się z nią naszymi problemami i uczuciami? Wreszcie dać jej możliwość kontaktu z innymi ludźmi?

Tak wygląda typowy początek przygody z tulpą. Ten poradnik ma go trochę bardziej szczegółowo opisać. Zaczniemy od tożsamości tulpy, a następnie przejdziemy do spędzania z tulpą czasu.

Tożsamość tulpy

U początkujących tulpiaków można zauważyć dwie skrajności dotyczące kreacji tożsamości dla tulpy. Z jednej strony, niektórzy uważają, że tulpie nie można narzucać niczego. Nie nadają tulpie formy ani nawet imienia, nie fantazjują o nich, bo to przecież sterowanie nią.

Zaprojektowanie tożsamości tulpy to część procesu, którą być może uda wam się pominąć i wyobraźnia podsunie wszystko na tacy. Jednak jeśli od dłuższego czasu nie udaje wam się komunikacja z waszą tulpą, a reprezentujecie podejście opisane wyżej, radzimy spróbować określić kim nasza tulpa ma być. Ponoć z pustego to i Salomon nie naleje, więc chyba nie ma się czego wstydzić, jeśli nasza podświadomość za nas tego nie określi.

Druga skrajność to ludzie, którzy chcą, żeby ich waifu ulubiona postać do nich gadała. Niezbyt to oryginalne, nie cieszy się dużym poparciem w społeczności, ale w przeciwieństwie do poprzedniej skrajności, raczej nie zmniejsza szans na sukces. Nie ma nic złego w braniu inspiracji z jakiejś fikcyjnej postaci, być może nawet nadaniu naszej tulpie po niej imienia i/lub formy. Warto jednak mieć świadomość, że nasza tulpa nigdy nie będzie prawdziwą <wstaw tu swoją waifu>, tylko wytworem naszej wyobraźni i będzie to miało wpływ na jej zachowania. Nie zdziwcie się również, jeśli ktoś inny wpadł już albo wpadnie na ten sam pomysł z tą samą postacią.

Imię i płeć

Tulpa teoretycznie nie musi mieć płci. Przecież tulpy się nie rozmnażają, prawda? W praktyce jednak płeć dla człowieka pełni również inne funkcje niż rozrodczą.

Płeć kulturowa to dość szeroki temat, dla wyboru płci naszej tulpy największe znaczenie ma obserwacja, że z osobami różnej płci chętniej wchodzimy w inne relacje. Nadając tulpie płeć, powinniśmy wziąć pod uwagę, jakie stosunki chcemy z nią utrzymywać.

Z nadawaniem imienia dla tulpy jest jak z nadawaniem imienia dla dziecka. Tu jest jednak o tyle wygodniej, że nie musimy się przejmować potencjalnym późniejszym wyśmiewaniem jej przez rówieśników z powodu dziwnego imienia. Imię wybierać można ze względu na przypisywane mu znaczenie albo sympatię do prawdziwego lub fikcyjnego imiennika, albo takie, które po prostu ładnie brzmi.

Warto zaznaczyć, że tulpy mogą zmienić imię, jednak zdarza się to dość rzadko. Zmiana płci przez tulpę to też rzadkość, ale jest możliwa. Podobnie nieczęsto zdarzają się tulpy, które rzeczywiście nie utożsamiają się jednoznacznie z jedną płcią.

Forma

Forma to wygląd, z którym utożsamia się nasza tulpa. Nie musimy umieć dobrze wizualizować tulpy, by mogła mieć swoją formę – forma jest bardziej ideą wyglądu tulpy niż jego obrazem.

Teoretycznie tulpa może utożsamiać się z jakąkolwiek formą, w praktyce formy to najczęściej postacie ludzkie, zwierzęce lub fantastyczne.

Podobnie jak w przypadku imienia, w wyborze formy dla naszej tulpy możemy kierować się różnymi kryteriami. Możemy nadać jej wygląd zbliżony do jakiejś lubianej przez nas postaci, ze względu na symbolikę zwierzęcia czy jakiegoś fantastycznego stworzenia lub taką, która po prostu nam się podoba.

Teoretycznie tulpa nie musi mieć wyglądu, w praktyce tulpy utożsamiają się ze swoim wyobrażonym wyglądem podobnie jak np. z imieniem. Forma podlega modyfikacjom znacznie częściej niż imię, bywa też, że tulpa zmienia ją na kompletnie inną. Zdarza się też, że tulpa wykształca tymczasowe formy, których używa przez krótki czas, ale potem wraca do tej, z którą się utożsamia.

Relacja hosta z tulpą

Podobnie jak płeć, imię, czy formę, możemy zasugerować naszej tulpie pożądane przez nas cechy charakteru, czy zachowanie. Naszym zdaniem lepiej jednak wejść w szczegóły, gdy będziemy już spędzać czas z naszym przyjacielem.

Przedtem warto zdać sobie jedynie sprawę z tego, jakie relacje chcemy z tulpą mieć. Każdy z nas z pewnością ma trochę inne potrzeby i mogą być one bardzo osobiste.

Niektórzy chcą w tulpie mieć dobrego kumpla, inni bliskiego partnera, jeszcze inni kogoś w rodzaju coacha. Możemy w naszej tulpie widzieć kogoś kim będziemy mogli się opiekować lub wręcz przeciwnie, kogoś kto będzie się o nas troszczył. Kogoś, kto będzie dla nas delikatny lub surowy.

Niektóre role mogą być bardziej kontrowersyjne niż inne. Po raz kolejny, nie przejmujmy się „co ludzie powiedzą”, miejmy jednak na uwadze, że tulpa to w pewnym sensie ma być druga osoba i powinno nam zależeć na tym, by czuła się dobrze.

Jak w każdym innym przypadku, rola tulpy i wasze relacje z nią mogą się zmieniać (a nawet odwrócić). Nie muszą też być jednoznaczne.

Spędzanie czasu z tulpą

Postać, którą określiliście mniej lub bardziej szczegółowo, raczej nie jest jeszcze żywą i świadomą osobą. Żeby się nią stała, trzeba spędzić z nią trochę czasu. Tulpa rozwija się przede wszystkim poprzez nasze interakcje z nią.

Rozmowa

Podstawowy sposób komunikacji z tulpą to prowadzenie z nią dialogu (a raczej monologu, przynajmniej na razie). Możemy mówić tulpie właściwie o wszystkim, ważne, żebyśmy poświęcali jej swoją uwagę.

Jakkolwiek nie będziemy spędzać czasu z tulpą, rozmawiania z nią nie unikniemy. Sama rozmowa niekoniecznie jednak wystarczy i nie musimy tylko rozmawiać z tulpą na sucho, możemy sobie to urozmaicić innymi metodami interakcji.

Fantazjowanie

Możemy wyobrażać sobie zachowanie naszej tulpy w różnych sytuacjach. Co smok z obrazka mógłby zrobić, gdyby ktoś niechcący nadepnął mu na ogon? Zabije go, czy wybaczy, a może nawet przytuli?

Host i tulpa

Wreszcie, możemy odgrywać z tulpą role. Wcielmy się razem z naszą tulpą w jakieś fikcyjne lub oryginalne postacie i wyobraźmy sobie jakieś wspólne przygody. W szczególności, jeśli nasza tulpa bazowana jest na jakiejś fikcyjnej postaci, też może ją grać. Możemy również napisać jakieś opowiadanie z naszą tulpą w roli głównej.

Sygnały od tulpy

Z czasem możemy mieć wrażenie, że nie kontrolujemy akcji tulpy i dzieją się one automatycznie. Czujemy pochodzące od niej emocje, wydaje nam się, że nie kontrolujemy akcji, które wykonuje podczas naszych wspólnych fantazji, a nawet łapiemy się na tym, że normalnie z nią rozmawiamy. To ostatnie jest naszym celem, a przynajmniej do tego momentu ten poradnik ma nas doprowadzić.

Niestety to jak do tego etapu dojść nie jest takie oczywiste. Przypuszczamy, że spędzając czas z tulpą, wykształcamy pewien nawyk, nasze interakcje z tulpą się automatyzują i zaczynamy doświadczać akcje i wypowiedzi tulpy jako pochodzące od niej, a nie świadomie kontrolowane przez nas.

Części z nas pierwsza płynna rozmowa z tulpą udaje się po kilku godzinach (być może rozłożonych na kilka dni) spędzania czasu z tulpą na rozmowie i innych fantazjach, innym zajmuje to trochę dłużej. Z kolejnymi tulpami, jeśli chcemy mieć ich więcej, zwykle jest dużo łatwiej i szybciej niż z pierwszą.

Osobiście polecam, by tulpowanie było czymś przyjemnym, a nie czymś, do czego trzeba się zmuszać. Warto spędzać czas z tulpą regularnie, ale nikt nie wykazał, że jeśli spędzicie z tulpą dwa razy więcej czasu w ciągu dnia, to dwa razy szybciej się rozwinie. To raczej tak nie działa.

Podsumowanie

Tworzenie tulpy sprowadza się do wyboru (lub kreacji nowej) postaci i spędzania z nią czasu.

Przed właściwą interakcją z tulpą, pomyśl o jej postaci. Możesz nadać jej płeć, imię, formę, a także pomyśleć o waszych przyszłych relacjach i oczekiwaniach wobec niej. Możesz bazować tulpę na fikcyjnej postaci lub nadać jej w pełni oryginalną tożsamość.

Następnie, spędzaj z nią czas – rozmawiaj z nią, wyobrażaj sobie jej reakcje w różnych sytuacjach, przytulaj ją. Z czasem będziesz mieć wrażenie, że nie kontrolujesz jej akcji i wypowiedzi.

Co dalej?

Tulpowanie nie kończy się na osiągnięciu umiejętności rozmawiania z tulpą. W zasadzie, to tulpowanie na tym się dopiero zaczyna. Tulpa, z którą możemy płynnie rozmawiać, nie wykracza poza wymyślonego przyjaciela, który wykazuje wrażenie niezależnego działania.

Dalej można się zabrać za rozwijanie u tulpy umiejętności, które poza wymyślonego przyjaciela mniej lub bardziej wykraczają. W szczególności mówię tu o możliwości dania tulpie kontroli nad naszym ciałem, czy też umożliwienie jej funkcjonowania jako nasza druga tożsamość, w zależności od tego jak kto to postrzega. Lub nie, to nasza osobista decyzja czy chcemy się w coś takiego bawić.

Niezależnie od tego, można dać naszej tulpie również możliwość kontaktu z innymi ludźmi lub ich tulpami. Choćby na naszym czacie. Możecie tam również powymieniać się doświadczeniami z innymi ludźmi.

Jeszcze jedna ważna rzecz – niezależnie jakie umiejętności będziecie u tulpy rozwijać, ona sama będzie się rozwijać jako osoba. Bywa, że zupełnie inaczej niż to na początku planowaliście.

comments powered by Disqus