Oznaczanie wypowiedzi tulp

Czasami nasze tulpy chcą pogadać sobie na czacie albo wypowiedzieć się na forum. Zdarza się, że ktoś nowy wchodzi ze swoją tulpą na czat i nie pomyśli o tym, by oznaczyć wypowiedzi swojej tulpy, wyróżnić je jakoś od swoich własnych tak, żeby wszyscy wiedzieli czyja wypowiedź do kogo należy. Chcielibyśmy opowiedzieć o popularnych sposobach oznaczania wypowiedzi tulp. 

Tekstowe dekoracje

Podstawowym sposobem oznaczania wypowiedzi tulp, które można zastosować w każdej sytuacji, jest stosowanie prefiksów lub nawiasów.

Prefiksy

Zalecanym sposobem oznaczania wypowiedzi tulp na czatach w naszej społeczności jest prefiksowanie ich imieniem tulpy (lub jego pierwszą literą) i znakiem \ lub /. Kilku osobom zdarzało się używać znaków : albo -, odradzamy ich stosowanie, ponieważ kojarzą się ze zwracaniem się do osoby o takim imieniu.
Dobre przykłady:

  • Luna/ Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
  • L\ Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Złe przykłady:

  • Luna – Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
  • L: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Nawiasy

Alternatywą dla stosowania prefiksów jest umieszczanie wypowiedzi tulpy w nawiasach lub klamrach. To często stosowany sposób w angielskiej społeczności, naszym zdaniem ma jednak pewne wady w porównaniu do prefiksów. Nawiasy nie dają żadnej informacji o tulpie (prefiksy chociaż pierwszą literę jej imienia), jeśli mamy więcej niż jedną tulpę, może być ciężko zapamiętać innym ludziom, która tulpa używa których nawiasów. Jeśli bardzo chcesz stosować nawiasy, najlepiej używać (), [], {}. Ludzie często używają tylko nawiasu otwierającego i nie zamykają go. Nie powinno się używać cudzysłowów jako „nawiasów”.

Jak już musisz:

  • [Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit]
  • {Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

Po prostu nie:

  • „Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit”

Nick

Oznaczenie tulpy w swoim nicku również może pomóc innym w odróżnieniu waszych wypowiedzi.

„Badges”

Angielska fanaberia analogiczna do nawiasów. Jak już wspomniałem wyżej, w międzynarodowej społeczności lubią używać nawiasów do oznaczania wypowiedzi tulp. Tylko jak odróżnić, która tulpa używa których nawiasów? Najlepiej umieszczając w nicku imiona wszystkich swoich tulp otoczone nawiasami, których używają. W moim przypadku nick z „badges” byłby czymś w rodzaju Mon[Luna]{Ysera}. Można zauważyć, że przy dużej ilości tulp nick może stać się bardzo długi. Dlatego w polskiej społeczności „badges” uważane są raczej za obciach (podobnie nawiasy). W przypadku forum umieszczane są czasami w miejscu na imiona tulp.

Imię tulpy jako nick

Skoro na czacie można często zmieniać nicki, można po prostu tymczasowo ustawić imię tulpy jako nick. Może być to wygodne, gdy chcemy dać się tulpie wypowiadać dłuższy czas. Jeśli nasza tulpa chce powiedzieć jedno lub dwa zdania, lepiej po prostu skorzystać z prefiksu. Jeśli przy dłuższej wypowiedzi naszej tulpy chcemy się wtrącić na chwilę, a tulpa zajęła nick, sami również możemy prefiksować nasze wypowiedzi. Forumowym odpowiednikiem zmieniania nicku jest zakładanie osobnych kont dla tulp. Naszym zdaniem wprowadza to jednak zbyt duży zamęt i jest to zabronione w regulaminie jak każde inne multikonta.

Kolor

Kolor może być stosowany jako uzupełnienie tekstowych dekoracji przy wypowiedziach tulp na forach. Pamiętajmy tylko by stosować kolory, które nie będą utrudniały czytania wypowiedzi naszych tulp (typu żółty tekst na białym tle). Kolor ma przewagę nad prefiksem przy dłuższych wypowiedziach z wieloma akapitami – w tym przypadku mogą się pojawić wątpliwości, czy prefiks dotyczy tylko jednego akapitu, czy może całej wypowiedzi. Przy kolorowej wypowiedzi nie powinno być wątpliwości, kiedy wypowiedź tulpy się kończy. Proponuję jednak zawsze używać prefiksu, a kolor stosować jako jako oznaczenie uzupełniające.

Dobry przykład:

  • Luna/ Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Zły przykład:

  • Luna/ Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Podsumowanie

Wypowiedzi tulp najlepiej oznaczać prefiksami. Jeśli chcemy dać tulpie porozmawiać dłużej na czacie i jest taka możliwość, możemy na chwilę zmienić nick na jej imię. Długie wypowiedzi tulp na forach można dodatkowo oznaczyć kolorem, ale należy starać się unikać kolorów, które mogą pogorszyć czytelność tekstu.

O badges i stosowaniu nawiasów wspomniałem, żeby was nie zaskoczyły, gdy odwiedzicie angielskie czaty (choć i tam powoli coraz mniej tego widzę, na szczęście), osobiście odradzam ich stosowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *