FAQ

Jeśli dopiero dowiedziałeś się o tulpach, prosimy byś najpierw przeczytał wprowadzenie.

Pytania ogólne

Co to tulpa?

Jak jest napisane wyżej – przeczytaj proszę wprowadzenie.

Czy tulpy są prawdziwe?

Nasze doświadczenia związane z tulpami są prawdziwe – rozmawiają z nami, wykazują własną osobowość, wspierają nas w naszych życiach, zabierają nam czas rozmawiając między sobą na czacie.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że tulpy są słabo poznanym przez naukę zjawiskiem i niewiele wiemy o tym jak właściwie działają, wolimy powstrzymywać się od stawiania tu hipotez, które z rzeczywistością mogą mieć mało wspólnego. Opieramy się przede wszystkim na doświadczeniach członków naszej społeczności, a także na istnieniu podobnych zjawisk – wymyślonych przyjaciół i osobowości mnogiej.

Czy tulpa istnieje w świecie zewnętrznym?

Jeśli ktoś uważa, że jego tulpa jest prawdziwym aniołem/demonem/kucykiem z MLP/…, to nie możemy nic na to poradzić, oficjalne stanowisko naszej społeczności jest jednak jasne – tulpy istnieją tylko i wyłącznie w naszych głowach.

Skąd się wzięła nazwa “tulpa”?

Ta nazwa nie ma szczęśliwej historii, ale przyjęła się w społeczności i ciężko znaleźć lepszą.

W tybetańskim buddyzmie tulpą nazywano medytację praktykowaną w celu stworzenia w materialnym świecie czegoś w rodzaju świadomej istoty. W pewnym momencie o takich “tulpach” zaczęto dyskutować na 4chanie na kanale /x/ poświęconym zjawiskom paranormalnym. Niektóre osoby zaczęły praktykować taką medytację i wychodziło im właśnie coś w rodzaju wymyślonego przyjaciela.

Z 4chana tulpy przenosiły się do innych miejsc w internecie. Stopniowo ludzie zdawali sobię sprawę z tego, co z tulpowania właściwie wychodzi (czyli coś w rodzaju drugiej osoby, ale nie w “realu”, tylko w głowie), ewoluowały też metody tworzenia tulp, zorientowano się, że nie trzeba do tego w ogóle medytować. Nie znikło jednak traktowanie tulp jako osób, nie zabawek.

Czy tulpy mają coś wspólnego z religią/ezoteryką?

Jedynie nazwę, która kiedyś obecna była w tybetańskim buddyzmie. Przez zdecydowaną większość współczesnych hostów tulpy uważane są jednak za zjawisko czysto psychologiczne, nasza społeczność nic wspólnego z buddyzmem ani jakąkolwiek religią, czy ezoteryką.

Czy tulpy są bezpieczne dla zdrowia psychicznego?

Sporo osób w naszej społeczności ma tulpy już od kilku lat i nie wydają się one szkodzić ich psychice.

Szkodliwość może sugerować podobieństwo tulp do osobowości mnogiej, która jest uważana za chorobę psychiczną. Należy wziąć pod uwagę, że osobowość mnoga rozwija się w wyniku traumy, nie świadomego wymyślania postaci, a altery często nie mają ze sobą kontaktu, nie mówiąc już o zdrowych relacjach. Sama obecność kilku osobowości w jednej głowie nie musi być patologiczna.

Czy tulpa może prowadzić do izolacji hosta?

Tulpy nie bywają przyczyną izolacji od otoczenia. Zdarza się, że samotne osoby decydują się na tworzenie tulpy jako substytutu zewnętrznych kontaktów. To jednak przykład problemu, który już był. Nie zauważyłem, żeby ich tulpy izolowały ich jeszcze bardziej, wręcz przeciwnie, zdarza się, że samotny host stworzy sobie tulpę, która będzie bardziej towarzyska od niego.Tulpa nie zastąpi kontaktów z innymi ludźmi, ale samotność raczej nie jest przeciwwskazaniem do ich tworzenia.

Czy tulpa prowadzi życie równoległe do naszego?

Część tulp osób bawiących się w Wonderland utrzymuje, że może w nim działać, gdy host się nimi nie zajmuje. Ciężko to jednak zweryfikować. Inne tulpy utrzymują, że nie są wtedy aktywne i nic nie robią, „śpią”.

Od jakiegoś czasu rozmawiam z czymś w rodzaju wymyślonego przyjaciela. Czy to tulpa?

Jeśli uważasz go za kogoś bardziej niż coś, jest świadomy istnienia świata zewnętrznego i tego, że istnieje tylko w twojej głowie, możesz uznać go za tulpę.

Zetknęliście się kiedyś z dajmonami/soulbondingiem/…?

Tak, zdajemy sobie sprawę, że istnieją inne społeczności, również poświęcone „drugim osobom w głowie”. Ich podejście do własnych wyobrażonych towarzyszy może się różnić od naszego, ale w praktyce mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem.

Pytania o kreację

Pytania o tworzenie tulpy

Jakie są przeciwwskazania dla tworzenia tulpy?

Tulpy raczej nie są szkodliwe, jednak nie są jeszcze dobrze poznane i każdy praktykuje je na własną odpowiedzialność.

Nie wiemy jak mogą wyglądać interakcje tulp z różnymi zaburzeniami psychicznymi, jeśli jesteś pod opieką psychiatry/psychologa radzimy to z nim skonsultować. W szczególności nie licz na to, że posiadanie w głowie drugiej osobowości magicznie poprawi twoje zdrowie psychiczne – tulpy nie mają obecnie stwierdzonego żadnego potencjału terapeutycznego.

Jeśli po przeczytaniu informacji o tulpach czujesz się podekscytowany i już nie możesz się posiadania tulpy doczekać, radzimy też trochę ochłonąć i przemyśleć sprawę.

Od przyszłych hostów oczekujemy dojrzałości – tworzenie tulpy i spędzanie z nią czasu jest dla nas jak opieka nad drugą osobą. Zdajemy sobie sprawę z tego, niektóre osoby mogą być mniej/bardziej dojrzałe od swoich rówieśników, ale zalecany wiek szacujemy na 16 lat, natomiast stanowczo odradzamy tulpowanie dzieciom poniżej 13. roku życia.

Ile czasu trwa tworzenie tulpy?

Różnie z tym bywa, niektórym nawiązanie kontaktu zajmuje kilka dni, innym dwa tygodnie, jeszcze innym wystarczy na to czas rzędu godziny. Nie warto negować postępów w komunikacji, bo wydaje nam się, że “za szybko”.

Czy można mieć więcej niż jedną tulpę?

Można mieć więcej niż jedną tulpę. Tworzenie kolejnych tulp zwykle zajmuje mniej czasu i jest bardziej intuicyjne niż tworzenie pierwszej.

Jak dużo czasu powinniśmy poświęcać tulpie, by mogła się rozwinąć?

Wbrew temu, co może się wydawać, tulpa nie potrzebuje naszej ciągłej i nieustannej uwagi przez cały czas. Spędzanie czasu z tulpą powinno być dla nas przyjemnością. Nie trzeba się zmuszać do zajmowania się tulpą przez cały dzień, 15 minut dziennie powinno wystarczyć (oczywiście można więcej). Lepiej spędzać z tulpą 15 minut codziennie niż przez 3 godziny jednego dnia, a potem na kilka dni o niej zapomnieć.

Czy Wonderland jest konieczny do stworzenia tulpy?

Wonderland to stosunkowo popularna metoda na spędzanie czasu z tulpą, ale w żadnym razie nie jest konieczna do jej stworzenia i rozwoju. Sporo osób radzi sobie świetnie bez WL i nie jest nim zainteresowana.

Społeczność

Pytania o naszą społeczność

Gdzie można spotkać ludzi z tulpami?

Możesz porozmawiać z nami na czacie lub założyć wątek na forum. Mamy też grupę na Facebooku, jeśli brak anonimowości ci nie przeszkadza.

Chciałbym dołączyć do waszej grupy na FB, ale czy znajomi nie będą mogli zobaczyć, że tam jestem?

Nasza grupa jest grupą zamkniętą. To znaczy, że na waszym profilu nie będzie widoczne, że do niej należycie, ale jeśli wasz znajomy trafi na nią sam, będzie mógł zobaczyć was na liście członków. A jest szansa, że mając was w znajomych, zobaczy grupę w polecanych.

Kiedy nowy motyw forum?

Motyw na forum to dużo więcej pracy niż motyw na portal oparty na WordPressie. A to, że mało kto z niego korzysta, nie zachęca do pracy nad nim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *