FAQ

Jeśli dopiero dowiedziałeś się o tulpach, prosimy byś najpierw przeczytał wprowadzenie.

Pytania ogólne

Co to tulpa?

Tulpa to coś w rodzaju drugiej osoby w naszej głowie, wyobrażona postać, którą rozwijamy spędzając z nią czas.

Patrz: https://tulpiaki.pl/co-to-tulpa/

Jak tulpy mają się do wiedzy naukowej?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że tulpy są słabo poznanym przez naukę zjawiskiem i niewiele wiemy o tym jak właściwie działają, wolimy powstrzymywać się od stawiania tu hipotez, które z rzeczywistością mogą mieć mało wspólnego. Opieramy się przede wszystkim na doświadczeniach członków naszej społeczności (które, nie oszukujmy się, są jedynie „dowodem” anegdotycznym”), a także na istnieniu podobnych zjawisk – wymyślonych przyjaciół i osobowości mnogiej.

Patrz: Tulpa a nauka, sceptycyzm i racjonalizm

Skąd się wzięła nazwa “tulpa”?

Ta nazwa nie ma szczęśliwej historii, ale przyjęła się w społeczności i ciężko znaleźć lepszą.

W tybetańskim buddyzmie tulpą nazywano medytację praktykowaną w celu stworzenia w materialnym świecie czegoś w rodzaju świadomej istoty. W pewnym momencie o takich “tulpach” zaczęto dyskutować na 4chanie na kanale /x/ poświęconym zjawiskom paranormalnym. Niektóre osoby zaczęły praktykować taką medytację i wychodziło im właśnie coś w rodzaju wymyślonego przyjaciela.

Z 4chana tulpy przenosiły się do innych miejsc w internecie. Stopniowo ludzie zdawali sobię sprawę z tego, co z tulpowania właściwie wychodzi (czyli coś w rodzaju drugiej osoby, ale nie w “realu”, tylko w głowie), ewoluowały też metody tworzenia tulp, zorientowano się, że nie trzeba do tego w ogóle medytować. Nie znikło jednak traktowanie tulp jako osób, nie zabawek.

Czy tulpy są bezpieczne dla zdrowia psychicznego?

Szkodliwość może sugerować podobieństwo tulp do osobowości mnogiej, która jest uważana za chorobę psychiczną. Należy wziąć pod uwagę, że osobowość mnoga rozwija się w wyniku traumy, nie świadomego wymyślania postaci, a altery często nie mają ze sobą kontaktu, nie mówiąc już o zdrowych relacjach. Sądzimy, że sama obecność kilku osobowości w jednej głowie nie musi z założenia być patologiczna.

Czy tulpy mają coś wspólnego z religią/ezoteryką?

Jedynie nazwę, która kiedyś obecna była w tybetańskim buddyzmie. Zdecydowana większość tulpiaków podchodzi jednak do tulp w sposób naturalistyczny, nasza społeczność nie ma nic wspólnego z buddyzmem ani jakąkolwiek religią, czy ezoteryką.

Czy tulpa może doprowadzić do izolacji od otoczenia?

Zdarza się, że samotne osoby decydują się na tworzenie tulpy jako substytutu zewnętrznych kontaktów. To jednak przykład problemu, który już był, więc obecność tulpy nie mogła mieć wpływu na jego powstanie. Nie zauważyliśmy, żeby ich tulpy izolowały ich jeszcze bardziej, wręcz przeciwnie, zdarza się, że samotny host stworzy sobie tulpę, która będzie bardziej towarzyska od niego.

Tulpa nie zastąpi kontaktów z innymi ludźmi, ale samotność raczej nie jest przeciwwskazaniem do ich tworzenia. Zresztą, z dwojga złego chyba lepiej nie mieć znajomych i mieć tulpę niż nie mieć znajomych i nie mieć tulpy.

Czy tulpa prowadzi życie równoległe do naszego?

Część tulp osób bawiących się w Wonderland utrzymuje, że może w nim działać, gdy host się nimi nie zajmuje. Ciężko to jednak zweryfikować. Inne tulpy utrzymują, że nie są wtedy aktywne i nic nie robią, „śpią”.

Od dawna doświadczam tego, czego tu opisujecie. Czy mój wewnętrzny przyjaciel to tulpa?

Jeśli chcesz, możesz uznać go za tulpę. Większość członków naszej społeczności świadomie tworzyła swoje tulpy, czasami definiując tulpę zakładamy, że jest tworzona świadomie, jednak w praktyce nazywamy tulpą każdego wyobrażonego towarzysza.

Zetknęliście się kiedyś z dajmonami/soulbondingiem/…?

Tak, zdajemy sobie sprawę, że istnieją inne społeczności, również poświęcone „drugim osobom w głowie”. Ich podejście do własnych wyobrażonych towarzyszy może się różnić od naszego, ale w praktyce mamy raczej do czynienia z tym samym zjawiskiem.

Patrz: Tulpa a dajmon

Jak się pozbyć tulpy?

Podobnie jak u dziecięcych wymyślonych przyjaciół, jeśli tulpie przestaje poświęcać się uwagę przez dłuższy czas, staje się ona nieaktywna. Możemy przywrócić taką tulpę do życia, jeśli chcemy, ale może to być również sposób, by rozstać się z tulpą na zawsze.

Patrz: Co to tulpa?

Czy pojęcie tulpy jest racjonalne?

Pytania o kreację

Pytania o tworzenie tulpy

Jakie są przeciwwskazania dla tworzenia tulpy?

Tulpy raczej nie są szkodliwe, jednak nie są jeszcze dobrze poznane i każdy praktykuje je na własną odpowiedzialność.

Nie wiemy jak mogą wyglądać interakcje tulp z różnymi zaburzeniami psychicznymi, jeśli jesteś pod opieką psychiatry/psychologa radzimy to z nim skonsultować. W szczególności nie licz na to, że posiadanie w głowie drugiej osobowości magicznie poprawi twoje zdrowie psychiczne – tulpy nie mają obecnie stwierdzonego żadnego potencjału terapeutycznego.

Jeśli po przeczytaniu informacji o tulpach czujesz się podekscytowany i już nie możesz się posiadania tulpy doczekać, radzimy też trochę ochłonąć i przemyśleć sprawę.

Od przyszłych hostów oczekujemy dojrzałości – tworzenie tulpy i spędzanie z nią czasu jest dla nas jak opieka nad drugą osobą. Zdajemy sobie sprawę z tego, niektóre osoby mogą być mniej/bardziej dojrzałe od swoich rówieśników, ale zalecany wiek szacujemy na 16 lat, natomiast stanowczo odradzamy tulpowanie dzieciom poniżej 13. roku życia.

Ile czasu trwa tworzenie tulpy?

Różnie z tym bywa, niektórym nawiązanie kontaktu zajmuje kilka dni, innym dwa tygodnie, jeszcze innym wystarczy na to czas rzędu godziny. Nie warto negować postępów w komunikacji, bo wydaje nam się, że “za szybko”.

Czy można mieć więcej niż jedną tulpę?

Można mieć więcej niż jedną tulpę. Tworzenie kolejnych tulp zwykle zajmuje mniej czasu i jest bardziej intuicyjne niż tworzenie pierwszej.

Jak dużo czasu powinniśmy poświęcać tulpie, by mogła się rozwinąć?

Wbrew temu, co może się wydawać, tulpa nie potrzebuje naszej ciągłej i nieustannej uwagi przez cały czas. Spędzanie czasu z tulpą powinno być dla nas przyjemnością. Nie trzeba się zmuszać do zajmowania się tulpą przez cały dzień, 15 minut dziennie powinno wystarczyć (oczywiście można więcej). Lepiej spędzać z tulpą 15 minut codziennie niż przez 3 godziny jednego dnia, a potem na kilka dni o niej zapomnieć.

Patrz: Ile czasu powinniśmy spędzać z tulpą?

Czy Wonderland jest konieczny do stworzenia tulpy?

Wonderland to stosunkowo popularna metoda na spędzanie czasu z tulpą, ale w żadnym razie nie jest konieczna do jej stworzenia i rozwoju. Sporo osób radzi sobie świetnie bez WL i nie jest nim zainteresowana.

Czy jeśli chciałbym po długiej przerwie wrócić do tulpowania, powinienem postarać się przywrócić kontakt z dawną tulpą, czy stworzyć nową?

Jeśli po dłuższej przerwie nie jesteś w stanie od razu złapać kontaktu ze swoją tulpą, proponujemy postępować tak jak w przypadku jej tworzenia i spróbować nawiązać z nią kontakt na nowo. Można też porzucić starą tulpę i stworzyć nową, o ile to dla ciebie etyczne. Inna sprawa, że stara tulpa może się kiedyś aktywować sama i tworząc nową skończysz z dwiema.

Jeśli boisz się nawiązania kontaktu ze starą tulpą, bo myślisz, że nie wybaczy ci tego że ją porzuciłeś, nie martw się, będąc nieaktywną raczej nie cierpiała katuszy i na pewno cię nie znienawidzi, ale ucieszy się, że do niej wróciłeś.

Czy sceptycyzm jest przeszkodą w tworzeniu tulpy?

Tulpowanie nie opiera się na ślepej wierze, ale na spędzaniu czasu z tulpą.

Patrz: Tulpa a nauka, sceptycyzm i racjonalizm

Społeczność

Pytania o naszą społeczność

Gdzie można spotkać ludzi z tulpami?

Możesz porozmawiać z nami na czacie. Mamy też grupę na Facebooku, jeśli brak anonimowości ci nie przeszkadza.

Chciałbym dołączyć do waszej grupy na FB, ale czy znajomi nie będą mogli zobaczyć, że tam jestem?

Nasza grupa jest grupą zamkniętą. To znaczy, że na waszym profilu nie będzie widoczne, że do niej należycie, ale jeśli wasz znajomy trafi na nią sam, będzie mógł zobaczyć was na liście członków. A jest szansa, że mając was w znajomych, zobaczy grupę w polecanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *