Wstęp do tulpowania

Formy komunikacji

W poprzedniej części wprowadzenia mówiłem, że moje tulpy mają postać smoków. Zapewne wyobrażacie sobie teraz, że widzę je tak, jak małe dzieci z filmiku widziały swoich towarzyszy zabaw?

Być może dziecku łatwo jest wytworzyć halucynację swojego wymyślonego przyjaciela i go po prostu widzieć, ale nam, dorosłym, nie jest tak łatwo. Jak więc wyglądają interakcje hosta z tulpą?

Myśli

Przed osiągnięciem komunikacji słownej, host czasami doświadcza ze strony tulpy komunikacji bezsłownej. Często mówi się w takim przypadku o “paczkach emocji”, które tulpa wysyła hostowi, nie musi się jednak ograniczać do tego – łatwo możemy tulpie przekazać co chcemy powiedzieć, bez użycia słów.

Również doświadczone tulpiaki często ją wykorzystują, bo jest to dużo szybsze niż porozumiewanie się z tulpą za pośrednictwem słów. Gdy rozmawiam ze swoimi tulpami i nie wiem jak coś ubrać w słowa, nie muszę nic mówić – i bez tego wiedzą, co mam na myśli.

Słowa

Podstawowy i najczęściej wykorzystywany stopień komunikacji, jaki host i tulpa powinni osiągnąć, to umiejętność rozmowy w myślach (można i na głos, ale w żadnym razie nie jest to konieczne ani potrzebne), przy użyciu słów.

W porównaniu do komunikacji bezsłownej, jest dużo bardziej jednoznaczna. Poza tym, jeśli twoja tulpa chciałaby porozmawiać z osobami z zewnątrz, to raczej będzie musiała ubrać w słowa to co chce przekazać.

Dotyk

Bardzo łatwo wyobrazić sobie przytulanie tulpy, gdy przytulamy poduszkę, bez poduszki też nie jest to trudne. Prosta forma komunikacji, którą nietrudno opanować, a cieszy i pomaga wzmacniać więzi.

Obraz

O komunikacji za pomocą obrazu można by mówić wiele. Jak już wspomniałem wyżej, człowiekowi nie jest łatwo wyobrazić sobie smoka na tle obrazu widzianego oczami. Ale możemy próbować wizualizować proste obiekty w wyobraźni, choćby kostkę czy jabłko, albo bardziej złożone, np. formę naszej tulpy. Choć na początku może być nam ciężko widzieć w głowie szczegóły i utrzymać obraz.

Forma

Tulpy mają przeróżne formy – humanoidalne, zwierzęce, fantastyczne lub realistyczne. Technicznie rzecz biorąc, tulpa nie wygląda, tak samo jak nie posiada wyglądu osoba, którą jesteśmy. Zazwyczaj utożsamiamy się z własnym ciałem, ale jeśli np. stracimy rękę, to nie staniemy się przez to inną osobą. Tulpy zazwyczaj utożsamiają się z wyobrażonym wyglądem – jakimś smokiem, jednorożcem, wiewiórką czy człowiekiem. Formy często bazują też na fikcyjnych postaciach, szczególnie jeśli tworzyliśmy tulpę inspirując się nimi. Warto zaznaczyć, że aby tulpa mogła utożsamiać się z jakąś formą, nie musisz potrafić jej wizualizować.

Zaawansowane techniki interakcji z tulpami

Podstawowe techniki komunikacji z tulpami, które każda para host-tulpa praktykuje w mniejszym lub większym stopniu, wymieniłem wyżej. Są jeszcze aspekty tulpowania, w które nie każdy się bawi. Po pierwsze dlatego, że nie muszą być dla każdego intuicyjne, po drugie, czasami ludzie po prostu nie chcą mieć żadnego Wonderlandu, wywoływać sobie halucynacji, czy żeby tulpa kontrolowała ich ciało.

Kontrolowała ich ciało? Że co proszę?

Tak, pierwszym (i najbardziej kontrowersyjnym) zaawansowanym aspektem tulpowania, o którym chciałbym powiedzieć, jest kontrola ciała przez tulpę (angielskie tulpiaki dosłownie nazywają to opętaniem. Z ang. possession – opętanie).

Kontrola występuje w dwojaki sposób – w przypadku pierwszego, tulpa może kierować ciałem, ale stan naszej świadomości się nie zmienia, cały czas jesteśmy świadomi co się z naszym ciałem dzieje.

Drugi rodzaj kontroli nazywamy zamianą (ang. switch) – tutaj wchodzimy w stan, który rzeczywiście przypomina opętanie – tulpa robi co chce, a my schodzimy na bok. Można to też porównać do zamian jakich doświadczają osoby z DID. Przykład takiego stanu jest na drugim filmiku, który chcielibyśmy pokazać:

Wonderland

Wonderland to rozwinięcie komunikacji opartej na obrazie, ale zamiast pojedynczego obietku, staramy wyobrazić sobie coś w rodzaju świata, z którym też możemy wchodzić w interakcje i go kształtować. Nasza tulpa również, dlatego stanowi to dobry sposób spędzania z nią czasu.

Niektórzy ludzie zaczynają właśnie od wizualizacji i wonderlandu, osiągając tę formę komunikacji jeszcze przed komunikacją słowną.

Nakładanie

Nakładanie (ang. imposition) to kolejne rozwinięcie komunikacji opartej na obrazie. Chodzi tu o nakładanie tulpy na obraz widziany oczami, stąd nazwa. Można w ten sposób osiągnąć widzenie halucynacji tulpy na tle rzeczywistych przedmiotów. Jest uważane za trudne do osiągnięcia w porównaniu do pozostałych metod.

2 myśli na temat “Wstęp do tulpowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *