Blog

Forcing z innego punktu widzenia

W poprzednim artykule opisałem alternatywny punkt widzenia na zdolność do komunikacji z tulpą i oddawanie tulpie kontroli. Teraz chciałbym trochę opowiedzieć o tym, jaki wpływ może mieć przyjęcie tego nowego punktu widzenia na tworzenie pierwszej tulpy.

Tulpowanie z innego punktu widzenia

W tulpowej społeczności zdolność komunikacji z nami, a także kontroli i zamiany, interpretuje się najczęściej jako umiejętności tulpy. Tulpa nie mówi do nas, bo nie jest wystarczająco rozwinięta. Tulpa nie umie kontrolować naszego ciała lub zamieniać się z nami, bo jeszcze się tego nie nauczyła. Chciałbym pokazać nieco inny punkt widzenia komunikacji z tulpą oraz kontroli i zamiany – jako zdolności do dysocjacji – i jego konsekwencje.

Tulpa a wymyślony przyjaciel

Wymyślony przyjaciel nie ma jednej, precyzyjnej definicji. Na angielskiej Wikipedii możemy przeczytać, że o wymyślonym przyjacielu mówimy, gdy człowiek nawiązuje relację przyjaźni z wyobrażoną osobą. Szczegółowych definicji jest wiele, a często nawet w badaniach naukowych, do tego czym wymyślony przyjaciel jest, podchodzi się raczej intuicyjnie. Zwykle zakłada się implicite, że twórcą wymyślonego przyjaciela jest dziecko.

Dobra zmiana

Kolejne wakacje, w które mam chwilę czasu i kolejny raz odbudowuję naszą stronę… Parę razy już to robiłem. Czy to znaczy, że nie potrafię napisać raz a dobrze dobrych materiałów dla początkujących? W sumie to tak. Bo kto potrafi? Serio, im więcej lat już w tym temacie siedzę, tym większe mam wrażenie, że te poradniki których wszędzie pełno, raczej nie są zbyt dużą pomocą w usłyszeniu tulpy. Mam od jakiegoś czasu wrażenie, że te wszystkie złote rady, jakich chcemy początkującym użytkownikom udzielić, nie mają istotnego wpływu na to jak szybko (i czy w ogóle) uda im się usłyszeć tulpę.